Haber

Kırılan fayın yıkıcı etkisi 50 saniye sonra Hatay’a ulaştı.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tuncay Taymaz başkanlığında gerçekleşen toplantıya aralarında Doç. Dr. Serkan Irmak’ın da içinde bulunduğu ekip, depremin özelliklerini inceledi.

50 SANİYE SONRA ENERJİ DEŞARJI

Fay düzleminde 3 boyutlu yırtılma modellemesini de yapan ekip, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat saat 04.17 sıralarında meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin 3 fay segmentinde meydana geldiğini ve yıkıcı etkinin İskenderun ve Hatay çevresinde büyük güç boşalmalarına neden olduğunu belirledi. yaklaşık 50 saniye sonra.

“BU DEPREMDE 3 FARKLI KESİMİN KIRILDIĞINI GÖRÜYORUZ”

Depremin yıkıcı etkisinin, depremin ilk etkilerinden kısa bir süre sonra kuzeydoğu ve güneybatıya taşındığını belirten Doç. Serkan Irmak, “Yaptığımız çalışmada sarsıntının kırılma sistemi ile ilgili farklı sonuçlara ulaştık. İlk depremde 3 farklı segmentin kırıldığını görüyoruz. Sarsıntı başladıktan 9 saniye sonra sarsıntı başladı.” Pazarcık Parıltı Dağı olarak adlandırılan küçük bir segmentte kırıldığını, kırılmanın kuzeydoğuya ilerlediğini ve daha sonra güneybatıya hatasız olarak devam ettiğini belirterek, “Bu depremde üç farklı segmentin kırıldığını görüyoruz. Üç segmentte de farklı güç çıkışları var.” dedi.

“İNSANLARA 30-40 SANİYE ZAMAN BİLMEK VERİLEBİLİRDİ”

Depremin ilk andan yaklaşık 50 saniye sonra farklı illerde yıkıcı etki yarattığını anlatan Doç. Dr. Deprem oluyor, aslında yıkıcı dalgalar oraya gidiyor.” Eğer bölgede iyi bir erken uyarı sistemi olsaydı, muhtemelen o dönemde insanlara konumlarına göre depreme 30-40 saniye zaman verme şansı verirdi.” Bu depremden sonra.”

“İKİNCİ AFET ÖNLENEBİLİR”

Bu durumun olası depremlerde erken uyarı sistemi olarak da kullanılabileceğini belirten Doç. Dr. Irmak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Erken uyarı sinyali sarsıntıdan sonra gelen bir sinyaldir. Önceden belirleyen bir sinyal değildir. Sarsıntı olacağından kaç saniye sonra yıkıcı dalgalar size gelir ama öğrenme şansınız var. Çünkü bunun 50 saniyeden sonraki elektrik boşalması çok geniş bir alanın kırılması ile ilgili özel bir depremdir olay.böyle büyük bir zamanın ya da bu kadar erken uyarı sistemi sinyalinin beklenen süre içinde 50 saniye civarında olacağını düşünmüyorum Marmara depremi.Çok daha kısa olacak ama kısa olması insanları karamsarlığa düşürmesin.Kısa sürede bile değerli sanayi tesisleri, metro sınırları, hızlı trenler vs. depremden sonra olur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu